Вітреомакулярний тракційний синдром

Скловидне тіло – це прозорий, гелеподібний матеріал, який заповнює проміжок між оком та його лінзою (кришталиком). Склоподібне тіло інкапсульовано в тонку оболонку, що називається – гіалоїдна мембрана. У молодих здорових очах гіалоїдна мембрана кріпиться на сітківку.

Із віком або за умовою певних патологічних станів, скловидна кора може відійти від сітківки, що призводить до стану, відомого як заднє відшарування скловидного тіла. Цей процес нажаль є звичайною віковою зміною. Може статися, що відшарування відбувається частково, і скловидне тіло залишається прикріпленим до сітківки у деяких зонах. Цей стан є паталогічним. Він зумовлює дисфункцію макули та постійне її напруження. Цей хронічний процес називається – вітреомакулярний тракційний синдром.

Вітреомакулярний тракційний синдром може призвести, у свою черегу, до важких порушень у зоні макули (центральна частина світлочутливої зони сітківки). Наприклад: макулярні отвори, епіретинальна мембрана або так звані – зморшки макули, кістоїдний макулярний набряк.

Симптоми вітреомакулярного тракційного синдрому

При даних змінах скловидного тіла та макули, можна відмітити такі симптоми:

 • Падає гострота зору
 • Фотопсія – тобто блискавики і спалахи, “мурахи”, які з’являються без очевидних причин
 • Мікропсія – коли предмети здаються меншими, аніж вони є
 • Метаморфопсія – коли очі невірно сприймають форму, об’єм, віддаленість і процес руху (наближення, віддалення або стан спокою) об’єктів.

Деякі з цих симптомів можуть бути виражені невочевидь, тобто не проявляти себе постійно і сильно. Симптоми вітреомакулярного тракційного синдрому можуть, також, розвиватись дуже повільно і людина лише із часом, унаслідок різних ситуацій та непорозумінь, розуміє, що відбулося із її зоровим сприйняттям. Однак, хронічні тяжкі стани, якщо їх не лікувати, здатні в результаті призвести до серйозної візуальної недостатності. У деяких випадках, спотворення візуальної картини може спостерігатися навіть без зменшення гостроти зору.

 Фактори ризику для виникнення вітреомакулярного тракційного синдрому

 • Вітреомакулярний тракційний синдром (ВТС) найчастіше зустрічається у жінок старшого віку внаслідок вікових змін, спричинених зниженням рівня естрогену після менопаузи.

Інші фактори ризику включають:

 • Висока міопія (висока короткозорість)
 • Ексудативна (волога) вікова макулярна дистрофія
 • Діабетичний макулярний набряк
 • Оклюзія судин сітківки
 • Діабетична ретинопатія.

 Діагностика та виявлення вітреомакулярного тракційного синдрому

Діагностика та виявлення вітреомакулярного тракційного синдрому

 • Оптична когерентна томографія (ОКТ) – це ефективний і рекомендований спосіб неінвазивного визначення та моніторингу ВТС. Ця технологія фіксує поперечні зображення оболонок сітківки, включаючи її поверхню, і дозволяє лікарям оцінювати оптичні якості тканин сітківки, вказуючи на їх деформацію.
 • УЗД ока за методом В-сканування дозволяє провести динамічне дослідження, допомагає оцінити стан різних структур ока.

Центр Клінічної Офтальмології пропонує послуги для вирішення проблеми зору

В даний час існує три основних варіанти лікування вітреомакулярного тракційного синдрому:

Регулярний моніторинг із допомогою Оптичної Когерентної Томографії часто застосовують для дослідження симптомів вітреомакулярного тракційного синдрому та відстеження процесів, що свідчать про необхідність хірургічного втручання. Адже, найперше, що потрібно – постійний нагляд за процесом.

Вітректомія є найпершою рекомендованою операцією, якщо симптоми свідчать про термінову необхідність хірургічного втручання. Це серйозна операція, яка вимагає філігранної точності, тому потрібно звертатись до досвідчених лікарів. У Центрі Клінічної Офтальмології працюють найкращі спеціалісти по сітківці: вони успішно проводять найскладніші вітреоретинальні операції у ситуаціях, коли пацієнту загрожують серйозні порушення зору або навіть сліпота. Дослідження довели, що вчасна вітректомія у неускладнених випадках вітреомакулярного тракційного синдрому, дає відмінні  результати із відновлення зору.

 

Центр Клінічної Офтальмології хоче звернути Вашу увагу! Багато людей, які страждають на вітреомакулярний тракційний синдром, мають хорошу гостроту зору, навіть якщо макулярна дисфункція проходить за сценарієм, де потрібне термінове лікування! Тому після 40 років обов’язково потрібно робити регулярні офтальмологічні огляди заради збереження Вашого зору!