Відшарування сітківки

Для того, щоб зрозуміти причини відшарування сітківки, необхідно трошки заглибитись у те, які процеси відбуваються в оці під час розпізнавання зображення.

Які процеси відбуваються в оці під час розпізнавання зображення

Сітківка – світлочутлива тканина, котра вистилає усю внутрішню поверхню ока. Проміні світла фокусуючись на сітківці, проходять крізь рогівку, зіницю та кришталик. При цьому, клітини сітківки конвертують світлові проміні у нервові імпульси, які прямують крізь зоровий нерв до головного мозку, і розпізнаються там як зображення. Коли будь-які захворювання ока відсутні, ми маємо високу гостроту зору та контрастність бачення.

Скловидне тіло, яке заповнює око і має вигляд прозорого гелю, виконує функцію фіксації сітківки та сталої форми ока. Деколи, крихітні скупчення гелю або клітин склистого тіла можуть відкидати тінь на сітківку, тоді людина бачить дрібні крапки, плями, хмаринки або “прозорих черв’ячків”, що рухаються у полі зору. Даний стан називається – деструкція скловидного тіла. Будь-хто може відчути на собі його тимчасовий ефект, якщо затримає погляд на яскравому світлі, блакитному небі або полум’ї.

 Симптоми відшарування та розривів сітківки

• Зростає відчуття розмитості, “пливучості” та затуманеності об’єктів, на які звернений зір. При чому, виглядати розмитими можуть навіть досить великі за розміром об’єкти.

• Раптові випадки “спалахів”, “мушок” в очах або бачення “склистих черв’ячків”

• Тінь з'являється на периферії поля зору – тобто людина помічає перед очима тінь (велику темну пляму), пелену зліва або справа

• Зорове відчуття “сірої завіси”, що рухається попереду області зору

• Раптове зниженя якості зору

Розмитість та спалахи, самі по собі, є досить поширеними симптомами, і не завжди свідчать про відшарування чи розрив сітківки. Однак, якщо ці ознаки раптово стали більш серйозними і Ви підозрюєте, що втрачаєте зір, необхідно терміново звернутись до офтальмолога.

 

Відшарування сітківки

Причини відшарування сітківки

 • Розрив сітківки (регматогенне відшарування)
 • Тракційні процеси в скловидному тілі та на поверхні сітківки (тракційне відшарування)
 • Запальні процеси (ексудативне відшарування)
 • Новоутворення ока (вторинне відшарування)

Частіше за все, зустрічаєтеся регматогенне відшарування сітківки

Частіше за все, зустрічаєтеся регматогенне відшарування сітківки. При розриві сітківки, виникають умови для проникнення рідини скловидного тіла у внутрішні тканини, “відклєюючи” сітківку від ока. У результаті: сітківка не функціонує і зір стає розмитим.

 Фактори ризику для виникнення відшарування сітківки

Хоча, розрив та відшарування сітківки це, в основному, вікова проблема, вона може виникати у людей, які страждають або страждали на інші розлади зору. Наприклад:

 • Короткозорість
 • Хірургія катаракти, глаукоми чи будь-яка інша операція на очі
 • Певні препарати для лікування глаукоми також можуть спровокувати проблеми із сітківкою
 • Травми ока
 • Якщо відшарування або розрив сітківки вже були в іншому оці
 • Генетична схильність (якщо така сама проблема була у родичів)
 • Наявність дистрофічних зон сітківки. – Такі зони можуть бути завчасно помічені офтальмологом під час діагностики

Центр Клінічної Офтальмології пропонує послуги для вирішення проблем зору

Визначити наявність ранніх ознак розриву сітківки або навіть передумов до цього, допоможе офтальмологічна діагностика. Іноді, ці ознаки очевидні навіть при звичайному огляді очей – без застосування спеціального обладнення. Що знову свідчить про необхідність турбуватися про здоров’я своїх очей і регулярно робити запис до офтальмолога. Якщо ознаки розриву сітківки були виявлені при звичайному огляді, то обов’язково потрібно пройти усі обстеження, які призначить лікар, щоб визначити яким чином має бути проведена операція із порятунку Вашого зору.

Відшарування сітківки є серйозною проблемою, яка майже завжди призводить до сліпоти. Вирішити її може лише вітреоретинальна хірургія (вітректомія).

Виходячи з ситуації кожного окремого пацієнта, хірург-офтальмолог обере один або кілька варіантів проведення операції очей та розповість про різні ризики та переваги кожного методу саме для Вас.

При вітректомії, сітківка фіксується за допомогою газової суміші або силіконової олії.

Вітректомія рятує зір людей із розривом чи відділенням сітківки у 80-90%. В 10-15% випадків може статися рецидив ВСО (відшарування сітчатої оболонки), через що може знадобитися ще одна операція на очі. Силікон виводиться із ока оперативним шляхом через 2-3 месяці після операції.

У разі, коли хірургія ока була проведена вчасно, потрібно ще кілька місяців після операції дотримуватись усіх рекомендацій спеціалістів Центру Клінічної Офтальмології. Важливо відповідально, із максимальною турботою про себе, пройти реабілітацію. Оскільки, в іншому разі, зір може не повернутися в очікуваній якості. 

 

Турбота про здоров’я очей – це те, що Ви мусите робити для себе! Не забувайте раз на півріччя проходити профілактичні обстеження очей і не відкладайте візит до офтальмолога, якщо помітили негативні зміни свого зору.