Тромбоз центральної вени сітківки

Тромбоз центральної вени сітківки

Тромбоз центральної вени сітківки – це закупорка вени, яка перешкоджає нормальному відтоку крові із ока. Тромбоз може статися у головній вені сітківки (оклюзія центральної вени сітківки), або в одній із її гілок (оклюзія гілки центральної вени сітківки).

Ця хвороба є небезпечною сама по собі (оскільки погіршує зір), а також здатна викликати розвиток інших паталогій, таких як помутніння скловидного тіла, відшарування сітківки, глаукому та інші.

Симптоми тромбозу центральної вени сітківки

 • Оклюзія  центральної вени сітківки викликає безболісну, але раптову втрату зору. Якщо уражена ділянка знаходиться на переферії, тромбоз може залишатися непоміченим, і не проявлятися жодними симптомами.
 • У рідких випадках безсимптомного перебігу оклюзії вени, основними симптомами може бути поява візуальних прозорих або темних елементів неправильної форми у полі зору. Це може статися унаслідок неоваскуляризації сітківки та витікання крові із кровоносних судин у склоподібний гель ока.

Причини тромбозу центральної вени сітківки

 • Компресія сусідньої артерії сітківки (тобто, артерії, що знаходиться поруч із сітківкою)
 • Захворювання, які впливають на кровоносні судини, такі як: діабет, глаукома, підвищений артеріальний тиск і ущільнення артерій (атеросклероз)
 • Закупорка вени сітківки також може бути викликана згустком крові (тромбом)
 • Розростання аномальних судин (неоваскуляризація), які схильні до крововиливів

Фактори ризику тромбозу центральної вени сітківки

 • Неконтрольований високий кров'яний тиск
 • Надмірна вага (значне збільшення нормального індексу маси тіла)
 • Серцево-судинні хвороби
 • Глаукома
 • Розлади у згортальній системі крові (цей фактор, в основному, провокує тромбоз центральної вени сітківки у молодих пацієнтів)

Центр Клінічної Офтальмології пропонує послуги для вирішення проблеми зору

Діагноз – оклюзія центральної вени сітківки, як правило, встановлюється на основі огляду, симптоматики пацієнта та апаратної діагностики. Коли лікар проводить огляд, він бачить характерні ознаки крововиливів сітківки і вже може встановити попередній діагноз. Щоб остаточно його встановити та напевне відкинути можливість інших хвороб із подібними проявами, проводиться оптична когерента томографія та/або флуоресцентна ангіографія, що напевне покаже закупорку або розростання аномальних судин, схильних до кровотечі.

Коли діагноз встановлений, необхідно виявити причини появи тромбозу центральної вени сітківки. З цією метою проводяться такі тести:

 • Вимірювання кров'яного тиску у динаміці
 • Визначення рівня холестерину чи ліпідів крові
 • Аналізи крові для визначення показників згортальної системи крові

У пацієнтів з тромбозом центральної вени сітківки, існує ризик неоваскуляризації (утворення неповноцінних судин). Це, у свою чергу, призводить до набряків, а також до розростання нових судин, схильних до кровотеч. Тому, найкращим методом лікування є інтравітреальна терапія, що представляє собою періодичне введення в око препаратів, які зменшують або попереджують ріст кровоносних судин. Такими препаратами є ранібізумаб (Lucentis®) та афільберцепт (Eylea®).

Хоча препарати проти тромбозу центральної вени сітківки зменшують набряк, вони не є ліками, що дають миттєвий ефект. Оскільки із часом препарати виводяться із ока через кровотік, їхній ефект є тимчасовим. Тому ін’єкції потрібно робити постійно, за встановленим Вашим лікарем графіком. Треба бути готовими до того, що випадки зцілення після однієї ін’єкції трапляються дуже рідко. В основному, інтравітреальні введення – це довготривала терапія, яку потрібно проходити декілька разів (за призначенням лікаря!).

У важких випадках, разом із інтравітреальною терапією також може бути застосоване лазерне лікування. Лазерна терапія передбачає спрямування світлових лазерних імпульсів до сітківки. За допомогою них проводиться маніпуляція, котра знижує рівень кисню, що надходить в око, блокуючи тим самим патологічне розростання судин, якщо саме вони стали причиною надмірних крововиливів.

Інтравітреальні ін'єкції стероїдів є ще одним заходом у лікуванні тромбозу центральної вени сітківки. І можуть допомогти людям, які не мають вираженого позитивного ефекту від інших методів лікування. Клінічні дослідження, яке оцінювали терапію із використанням помірно вивільняючих стероїдів, імплантованих в око (дексаметазон або Ozurdex®), показали, що відчувають значне полегшення після лікування.

Як Ви бачите, серйозна хвороба, може напочатку проявляти себе досить помірними симптомами або розвиватися взагалі без них. Тому так важливо дбати про стан здоров’я своїх очей і робити профілактичні огляди раз на півроку. І терміново звертатися до офтальмолога при будь-яких нетипових відчуттях у очах або при порушеннях зору!