Інтравітреальна терапія

Інтравітреальне введення

Інтравітреальне введення або інтравітреальні ін’єкції – це процедура введення лікарського препарату безпосередньо в простір задньої частини ока, що називається склоподібним тілом. Це дуже тонка робота, яку може проводити лише досвідчений офтальмолог. Інтравітреальне введення забезпечує високоефективну, цілеспрямовану медикаментозну терапію, максимізуючи терапевтичну доставку ліків у задню камеру ока,  при мінімізації загальної токсичності.

У яких випадках проводиться інтравітреальне введення?

 • Дегенерація макули (іншими словами – жовтої плями), що провокує розлади центрального бачення
 • Набряк макули – набряк або потовщення макули, що негативно впливає на яксіть зору
 • Діабетична ретинопатія – ускладнення діабету, яке може спричинити виникнення нових, патологічних кровоносних судин у сітківці чи у задній камері ока
 • Увеїт – набряк та запалення в очному яблуці
 • Оклюзія вен сітківки – блокада вен, що несуть кров від сітківки до задньої камери ока
 • Ендофтальміт – запалення внутрішніх оболонок ока
 • Хоріоїдальна неоваскуляризація (у 90% випадків представлена як волога форма вікової макулодистрофії) – супутник багатьох хвороб сітківки, який також сприяє швидкому зниженню гостроти зору.
 • Іноді внутрішньовенне введення антибіотиків та стероїдів застосовується після хірургії катаракти. Це усуває необхідность використовувати краплі після операції.

Вид та призначення інтравітреальних ін’єкцій

 • Препарати antiVEGF, які попереджують та зупиняють розростання патологічних судин
 • Стероїди, які зменшують запалення
 • Антибіотики, противірусні та протигрибкові препарати

Як проводяться інтравітреальні ін’єкції?

Інтравітреальне введення – це амбулаторна операція із місцевою анестезією гелем або очними краплями. Іноді може бути застосована незначна ін’єкційна анестезія. 

Далі, око та повіки дизенфікують розчином повідон йоду, що є дуже ефективним для знищення бактерій, котрі живуть навколо очей. Після цього, око та повіки фіксуються інструментом (дзеркальним повіком) – це допомагає точно адресувати ліки. Ін’єкція проводиться дуже маленькою голкою у білу частину ока. Як правило, пацієнти відчувають під час введення препарату деякий тиск в оці. Після уколу, хірург офтальмолог знімає з повіка дзеркало та очищує око.

Увесь процес займає від 10 до 15 хвилин. Одразу після інтравітреального введення, спеціаліст може перевірити внутрішньоочний тиск. Унаслідок інтраветріальної ін'єкції ВОТ може тимчасово піднятися. Але, за нормою, повертається до базових показників вже за кілька хвилин. У пацієнтів, в яких виявлена глаукома, стабілізація тиску після внутрішньоочного введення ліків відбувається більш повільно, і цей процес потрібно контролювати.

Центр Клінічної Офтальмології забезпечує пацієнтів, які пройшли інтравітреальне введення, антибактеріальними ліками у вигляді крапель, які потрібно використовувати напротязі 3 днів, згідно інструкції.

Інформація, яку потрібно знати щодо поведінки після інтравітреального введення

В основному, ніяких обмежень, окрім дотримання гігієни ока після інтравітреальної ін’єкції, не існує. Але, якщо Ви відмічаєте симптоми ускладнень, то необхідно терміново повідомити про це Центр Клінічної Офтальмології. Повинні насторожити такі симптоми:

 • Очні болі або дискомфорт
 • Підвищення ступені розмитості чи “плавучості” при погляді на об’єкти через день після ін’єкції
 • Надмірна чутливість до світла
 • Зниження зору

Інколи, після інтравітреального введення може з'явитися відчуття, ніби щось потрапило в око – це звичайна реакція на повідон йод, який використовується для очищення очей перед процедурою. Для полегшення симптомів сухості та подразнення поверхні ока, рекомендовано застосовувати штучні сльози (бажано із стерильними одноразовими крапельницями).

Через 2-3 тижні після ін'єкції необхідно буде знову відвідати Центр Клінічної Офтальмології, щоб лікар переконався у результативності лікувального заходу та міг призначити інші процедури (за необхідністю). Терміни наступного візиту визначаються індивідуально – залежно від стану конкретної людини.

Із причини певних хронічних захворювань очей, можуть знадобитися повторні інтравітреальні ін’єкції та регулярні офтальмологічні огляди. До таких випадків відносяться: діабетичний макулярний набряк, оклюзія вени сітківки, вікова макулярна дегенерація (ВМД).

Повторні інтравітреальні введення зазвичай безпечно переносяться протягом кількох років. Необхідність повторної ін'єкції визначається під час клінічного огляду, часто, із використанням таких методів діагностики як оптична корегентна томографія (ОКТ) та флуоресцентна ангіографія (ФА).

 

Центр Клінічної Офтальмології стежить за усіма інноваціями, які здобувають визнання і пропонують більш ефективні методи відновлення зору. І коли з’являться альтернативи ін’єкціям, наші клієнти знатимуть про це перші.