Макулярний набряк

Макулярний набряк – це скупчення рідини у різних шарах макули. Подібно до краплі води на екрані комп'ютера, “заводнена” сітківка спотворює зображення, роблячи його розмитим та викривленим. Чим більше поширюється макулярний набряк, чим товше він стає – тим сильніше страждає якість зору. Із часом стає практично неможливо читати, водити авто та виконувати інші справи, де необхідна візуальна концентрація.

 

Макулярний набряк – це скупчення рідини у різних шарах макули

Нелікований хронічний макулярний набряк може призвести до незворотного пошкодження макули, а також постійної прогресуючої втрати зору.

Нелікований хронічний макулярний набряк може призвести до незворотного пошкодження макули

Причини утворення макулярного набряку

Макулярний набряк, як правило, виникає внаслідок збільшення витоку рідини із пошкоджених кровоносних судин сітківки. Подібним чином впливає на макулу і розростання аномальних кровоносних судин глибоко у сітківці. Оскільки нові судини (неоваскуляризація або НВ) не мають нормальних щільних з'єднань між собою, ще також призводить до надмірного витоку рідини (сироватки крові) у сітківку.

Причини утворення макулярного набряку

Фактори ризику макулярного набряку

Є багато передумов, які можуть сприяти накопиченню рідини у сітківці і, відповідно, викликати макулярний набряк. Серед них:

  • Діабет. При цукровому діабеті високий вміст цукру в крові пошкоджує кровоносні судини,  кров’яна сироватка із яких, потрапляє до макули.
  • Вікова макулярна дегенерація. Ця патологія може провокувати розростання аномальних кровоносних судин та потрапляння рідини із них до макули.
  • Вітреомакулярний тракційний синдром. Ця патологія полягає у тому, що відбувається вікове відходження скловидного тіла від сітківки, у результаті чого, на макулі може утворюватися рубцева тканина із скупченням рідини під нею.
  • Оклюзія судин сітківки. Унаслідок цього захворювання, відбувається блокування кровоносних судин, рідина із яких потрапляє до макули.

Фактори ризику макулярного набряку

Центр Клінічної Офтальмології пропонує послуги для вирішення проблеми зору

Флуоресцентна ангіографія та оптична когерентна томографія (ОКТ) є загальними тестами для діагностики макулярного набряку. Виходячи із результатів цих обстежень, макулярний набряк може бути широко поширеним, локалізованим або складатися з багатьох маленьких пухирів (кіст), що оточують центр макули. Останній вид набряку в офтальмології називається – кістозний макулярний набряк.

Найбільш ефективні стратегії лікування макулярного набряку спрямовані на усунення або мінімізацію негативного впливу основного захворювання (цукровий діабет, оклюзія кровоносних судин, неоваскуляризація, запалення тощо), а також виведення надлишка рідини із аномальних кровоносних судин всередині і навколо макули. Найефективнішим методом лікування є інтравітреальна терапія.

Інтавітреальне введення – це амбулаторна процедура, що проводиться під місцевою анестезією. Суть цієї процедури полягає у тому, що ліки дуже маленькою голкою вводяться безпосередньо в око. Ін'єкція не викликає виражених больових відчуттів.

Центр Клінічної Офтальмології зазначає: інтравітреальні ін’єкції – це лікувальний захід, який потребує філігранної роботи і може бути належно виконаний лише досвідченим лікарем-офтальмологом. Попередньо має бути проведений ретельний моніторинг із метою виявлення будь-яких причин, що можуть спровокувати ускладнення. У разі їх відсутності, спеціаліст планує інтравітреальну процедуру.

Ранібізумаб (Lucentis®), Афліберцепт (Eylea®) та Дексаметазон (Ozurdex®) є загальними торговими назвами трьох найпопулярніших ліків, затверджених FDA (Американська Ассоціація по питанням Лікувальних Засобів) для лікування станів, що викликають макулярний набряк.

Кожний із даних препаратів має свої відмінності. Лише Ваш лікар може визначити, які ліки допоможуть конкретно у Вашому випадку. Але ми можемо гарантувати: кожний варіант лікування, який запропонує Вам Центр Клінічної Офтальмології для позбавлення від макулярного набряку, має високі показники успіху та спрямований на кількісне зменшення витоку рідини із аномальних кровоносних судин.

Макулярний набряк є супутнім станом, що виявляється при багатьох захворюваннях сітківки. Результат (а саме – якість зору після лікування) залежить від тяжкості захворювання, що спровокувало набряк; від тривалості цієї провокуючої хвороби; від загального стану здоров'я очей та від того, наскільки вже постраждав зір пацієнта.

Ніколи не зволікайте із тривожними симптомами! Якщо Ви відчуваєте, що зір погіршився, якомога скоріше зверніться до офтальмолога! Діагностика на сучасному обладнанні та дбайливі лікарі Центру Клінічної Офтальмології потурбуються про те, щоб повернути Вам гарний зір!