Хоріоїдальна неоваскулярна мембрана

Хоріоїдальна неваскулярна мембрана – це новоутворені аномальні кровоносні судини, що ростуть під сітківкою. Ці кровоносні судини виростають у ділянці, що називається хоріоїдою. У процесі росту, вони пробиваються через бар'єр між хоріоїдою та сітківкою. Коли ці судини проникають у сітківку, то провокують втрату зору.

Симптоми хоріоїдальної неваскулярної мембрани

Якщо очі людини вражені хоріоїдальною неваскулярною мембраною, вона може помічати поступову втрату зору. Також може виникати відчуття пробілів у полі зору, особливо у зонах, куди безпосередньо звернена увага (центральне бачення). Може виникнути метаморфопсія, тобто обриси та положення предметів відображаються хибно: прямі лінії видаються хвилястими, а об’єкти – нахиленими більш, ніж насправді. Інші симптоми хоріоїдальної неваскуляризації включають наступне:

  • Для кожного ока об’єкти мають різний розмір, що можна помітити при поперемінному закриванні очей
  • Кольори втрачають свою яскравість або виглядають для кожного ока по-різному
  • У центрі зорового поля з'являються світлові спалахи або мерехтіння

Симптоми хоріоїдальної неваскулярної мембрани

Причини виникнення хоріоїдальної неваскулярної мембрани

Хоріоїдальна неваскулярна мембрана (ХНМ) може бути спричинена багатьма серйозними захворюваннями очей. Але найбільш поширеною причиною є волога форма вікової макулярної дегенерації. Хоріоїдальна мембрана також зустрічається у хворих на міопічну макулярну дегенерацію, гістоплазмоз та у людей із травмами очей.

Фактори ризику

Ризик хоріоїдальної неваскулярної мембрани зростає із віком. Найчастіше зустрічається у людей старше 50 років. Це пояснюється також тим, що хоріоїдальна неваскулярна мембрана часто є наслідком вікової макулярної дегенерації у вологій формі (тобто іншої поширеної вікової проблеми із очима). Також у зону ризику потрапляють молоді люди із схильністю до різних патологій зору та травмами ока.

Центр Клінічної Офтальмології пропонує послуги для вирішення проблем зору

Діагностувати ХНМ допомагають знімки ока, отримані за домопогою флуоресцентної ангіографії та оптичної когерентної томографії (ОКТ). Зокрема, ОКТ-сканування створює поперечний малюнок сітківки, який допомагає офтальмологу виявити аномальні кровоносні судини.

Центр Клінічної Офтальмології призначає пацієнтам різне лікування хоріоїдальної неваскулярної мембрани – залежно від основного захворювання, яке її спровокувало. Лікування включає такі методи як: інтравітреальна терапія, лазерне лікування або фотодинамічна терапія (PDT). Залежно від прогресування хвороби, пацієнту може бути рекомендований один із цих заходів або їх комбінація.

Інтравітреальна терапія  хоріоїдальної неваскулярної мембрани базується на введенні препаратів дуже тонкої голкою безпосередньо в око, що допомагає правильно локалізувати ліки та отримати максимальну користь від їхньої дії. Ін’єкції, які застосовуються для вирішення даної проблеми, спрямовані на те, щоб блокувати хімічні процеси в організмі, котрі провокують розвиток аномальних кровоносних судин під сітківкою. Таким чином, інтравітреальна терапія допомагає зупинити проростання судин у сітківку, уповільняє втрату зору та частково відновлює його після ураження ХНМ.

Нажаль, не можна остаточно зупинити розвиток вікової макулярної дегенерації вологої форми, яка і є головним провокатором ХНМ. Але прогресування цієї першопроблеми також може бути призупинене інтравітреальними ін’єкціями.

Щоб підсумувати усе сказане про проблему ХНВ, наводимо три стратегії лікування, що застосовуються у такому випадку:

Профілактика та спостереження. Такий підхід передбачає, що пацієнти проходять три початкові завантажувальні ін’єкції. Після чого інтравітреальна терапія  проводиться по необхідності. У такому разі, обов’язково потрібно дотримуватися графіку оглядів в Центрі Клінічної Офтальмології, адже спеціаліст має спостерігати Вашу ситуацію та вчасно призначати Вам наступні ін’єкції.

Інтраветріальна терапія із подовженням періодів. – Після 3 початкових щомісячних ін'єкцій, періоди між наступними інтравітреальними введеннями можуть подовжуватися, доки ситуація не стабілізується. Якщо лікар запропонував Вам саме такий підхід, то запорукою успіху є дотримання графіку оглядів та ін’єкцій.

Щомісячні ін'єкції. – Щомісячні візити до лікаря є обов’язковою умовою, що допоможе врятувати зір від наслідків хоріоїдальної неваскулярної мембрани.

Важливо регулярно відвідувати офтальмолога – за міжнародними стандартами не рідше, аніж 6 разів на рік! Втома та біль від щоденної роботи можуть приховувати більш серйозні причини. Зокрема: неможливо самостійно відстежити вікові зміни в очах. Більш відповідальним щодо здоров’я своїх очей буде – робити профілактичні огляди у Цетрі Клінічної Офтальмології!