Facebook Pixel

Макулярний розрив

Макула – це невелика зона у центрі сітківки

Макула – це невелика зона у центрі сітківки, де світло конвертується в імпульси, що розрізняються як кольори. Бачення кольорів – це не лише задоволення, але і практично необхідний навик, який дозволяє нам розрізняти об’єкти та орієнтуватися у різних ситуаціях. Стан, коли у макулі з’являються дефекти, пов’язані зі змінами її товщини, називається макулярний розрив.

Макулярний розрив

Симптоми макулярного розриву

Найбільш поширеним симптомом макулярного отвору є поступове зниження центрального зору ураженого ока. При цьому, людина може відчувати такі проблеми зору:

  • Зображення виглядає розмитим
  • Спотворення зображення. Тобто, наприклад, прямі лінії виглядають хвилястими
  • З’являється темна пляма при погляді прямо.

Ступінь негативного впливу цієї паталогії на зір залежить від розміру та розташування макулярного розриву, а також, стадії його розвитку.

Причини виникнення макуляного розриву

Точні причини, які зумовлюють розвиток макулярних отворів, визначити неможливо. Але існують патології та хвороби, які здатні спровокувати виникнення цієї проблеми. Серед них:

  • Якщо макулярний отвір виник в одному оці, то ризик виникнення в другому оці становить від 5% до 15%
  • Вітреомакулярний тракційний синдром
  • Травма. Іноді, макулярний розрив може статися навіть у молодої людини в наслідок тупих травм ока
  • Діабетична ретинопатія (ДРП)
  • Міопія високого ступеня (короткозорість)
  • Епіретинальна мембрана– формування рубцевої тканини над макулою, яка може викликати ураження (зморшки) сітківки
  • Увеїт – тобто, запалення судинної оболонки ока
  • Оклюзія судин сітківки
  • Відшарування сітківки

Фактори ризику виникнення макулярного розриву

Макулярний розрив зазвичай трапляється у людей, віком старше 55 років. Найчастіше у зону ризику потрапляють жінки. Переважна більшість випадків розвивається спонтанно, без очевидної причини (у медицині вони позначаються як ідіопатичні). Саме тому, на даний час, нажаль, не існує, ефективного способу запобігання формуванню та розвитку макулярних розривів.

Центр Клінічної Офтальмології зазначає: генетика, впливи зовнішнього середовища та системні причини на даний момент не вважаються факторами, що здатні спровокувати формування макулярних розривів.

Центр Клінічної Офтальмології пропонує послуги для вирішення проблеми зору

Оптична когерентна томографія (ОКТ) – це золотий стандарт офтальмологічної діагностики, який допомагає вчасно виявити макулярні отвори та вжити необхідні лікувальні заходи.

Оптична когерентна томографія – це неінвазивний метод обстеження, який дозволяє оцінити усі шари сітківки за допомогою відбитого світла та провести диференційну діагностику макулярного отвору, щоб напевне відрізнити його від підозр на інші захворювання очей із аналогічними симптомами. Також ОКТ допомагає виявити наявність макулярного розриву на тлі інших реально існуючих патологій. Завдяки цій діагностиці, лікарі Центру Клінічної Офтальмології будують найкращий план лікування пацієнта.

Наступним кроком є вітректомія. Це надійний метод лікування макулярних отворів. Під час цієї процедури склоподібний гель, що заповнює око, замінюють на газовий міхур або силіконову олію. Таким чином, лікарі усувають проблему натягу сітківки та затискають край макулярного отвору, що сприяє його загоєнню.

Після цього, пацієнт має відпочивати у ліжку від кількох днів до 2-ох тижнів (залежно від характеристик макулярного отвору). Повний відпочинок сприяє поступовому загоєнню.

Вітректомія має високі показники успіху – більше 90%. При цьому, відновлюється частина втраченого зору. Ускладнення можуть виникнути лише у 10% випадків. У такому разі будуть ужиті додаткові медичні заходи.

До операції 

Макулярний розрив - До операції

Після операції

Макулярний розрив - після операції

Центр Клінічної Офтальмології наголошує! Чим скоріше буде виялена проблема, тим більший успіх матиме операція! Лише вітректомія здатна врятувати зір при розвитку макулярного розриву!

У випадках, коли макулярний отвір є дуже маленьким і не впливає на якість зору, лікар може обрати інший шлях – контроль. Тому, пацієнти із невеликими макулярними розривами повинні спостерігатися у клініці. У динаміці стає зрозуміло, чи збільшується розрив і чи потрібне хірургічне втручання. У таких ситуаціях особливо важливо не втрачати пильність (навіть з огляду на те, що макулярний отвір невеликий) і обов’язково дотримуватись режиму оглядів у Центрі Клінічної Офтальмології.

Перш за все: будьте уважні до здоров’я Ваших очей! Тоді професійна досвідчена команда Центру Клінічної Офтальмології зможе зробити для Вас усе можливе задля збереження Вашого зору!