Facebook Pixel

Лазерне лікування захворювань сітківки

Лазерна фотокоагуляція, тобто припікання уражених тканин сітківки передбачає використання невеликого, але потужного пучка світла, призначеного для знищення крихких, анорнормальних кровоносних судин, що з’являються у певних станах сітківки; а також – для видалення патологічних клітин.

При яких офтальмологічних захворюваннях, необхідне лазерне лікування сітківки?

  • Діабетична ретинопатія
  • Периферичні дистрофії
  • Оклюзія центральної вени сітківки та її гілок
  • Центральна серозна ретинопатія
  • Хоріоїдальна неваскулярна мембрана
  • Макулярна дегенерація
  • Макулярний набряк
  • Глаукома
  • Епіретинальна мембрана
  • Тромбоз центральної вени сітківки

Діабетична ретинопатія (ДРП) – це хронічне прогресуюче захворювання дрібних судин сітківки, яке пов’язане з тривало існуючою гіперглікемією та іншими проявами цукрового діабету. Даний стан, незалежно від стадії, є потенційною загрозою для різкої або поступової втрати зору.

Основні причини зниження зору при діабетичній ретинопатії

  1. Макулярний набряк провокує значне зниження центрального зору. Лікування даного стану проводиться за допомогою інтравітреальної терапії.
  2. Утворення, розростання та скорочення рубцевої тканини призводить до утворення епіретинальної мембрани або тракційного відшарування сітківки.
  3. Крововиливи у скловидне тіло або преретинальні слої. Такі крововиливи виникають з новостворених неповноцінних судин на переферії сітківки. Лікування даного стану проводиться за допомогою панретинальної лазерної коагуляції (ПРЛК), про яку читайте будь ласка далі.

Лазеркоагуляція при діабетичному ураженні сітківки направлена на попередження та регресію неоваскуляризації, що допомагає досягти таких ефектів:

  • Деактивація зон з недостатнім кровопостачанням (ішемією). Цей захід призводить до зменшення розростання новостворених неповноцінних судин та сприяє поліпшенню живлення інших зон сітківки, у тому числі – живлення макули, яка, власне і відповідає за центральний зір.
  • Пригнічення неоваскуляризації та закриття за допомогою коагуляції судин з підвищеною проникністю рідини. Це, у свою чергу, допомагає зменшити ризик макулярних набряків та крововиливів у порожнину ока.
  • Утворення більш міцних звязків між сітківкою та прилеглими тканинами. Це по-перше, знижує ризик тракційного відшарування; по-друге, сприяє зближенню сітківки з судинним шаром ока, через що збільшується проникність кисню та доставки поживних речовин у сітківку.

Периферичні дистрофії – група захворювань, проявом яких є різноманітні дегенеративні зміни периферії очного дна. Дані зміни є наслідком недостатнього кровопостачання та запустівання судин, патологічних зрощень сітківки і скловидного тіла, можливі й інші фактори.

Центр Клінічної Офтальмології зазначає: різноманітні периферичні дистрофії зустрічаються у 96% пацієнтів з відшаруванням сітківки.

За однією із прийнятих в офтальмології класифікацій, дистрофію поділяють на такі види

  • Ті, що дуже рідко призводять до розривів сітківки та ії відшарування
  • Умовно небезпечні дистрофії
  • Ті , що рано чи пізно, призводять до відшарування сітківки

Два останні види потребують обов’язкової консультації лазерного хірурга, для вирішення питання, щодо їх лазерної коагуляції (припікання).

Як правило, периферичні дистрофії є безсимптомними і виявляються випадково при огляді очного дна. Тому Центр Клінічної Офтальмології наголошує на необхідності хоча б 1 раз на 2 роки проходити обстеження у кваліфікованого офтальмолога. Таке обстеження відбувається із допомогою методу розширення зіниці та огляду переферії очного дня. При наявності факторів ризику (наприклад, міопія високого ступеня або наявність відшарування сітківки у близьких родичів), обстеження потрібно проходии частіше та прицільно шукати прояви небезпечної дистрофії.

На даний момент відмежувальна лазерна коагуляція та периферична профілактична лазерна коагуляція (360°) є найбільш ефективними способами профілактики розвитку відшарування сітківки. Метод полягає у нанесенні бар’єрних коагулятів, щоб відмежувати периферичну тканину із дистрофією та центральні здорові тканини. Сформовані коагулянти (через 2 місяці після процедури) створюють міцний зв'язок між сітківкою та глибшими тканинами – це створює додаткову підтримку для сітківки та зводить до мінімуму ризик винекнення відшарування.

Центр Клінічної Офтальмології наголошує!

Навіть після фотокоагуляції дистрофії пацієнти підлягають обов’язковому диспенсерному спостереженню.

Оклюзія центральної вени сітківки та її гілок – це порушення венозного кровотоку у сітківці через тромбоз центральної вени або її гілок. Закупорка призводить до зворотнього току крові в капілярах сітківки, підйому в них тиску, крововиливів у сітківку, її набряку та ішемії.

При тривало існуючому набряку та ішемії (недостатньому кровопостачанні), організм людини компенсаторно намагається покращити живлення сітківки, провокуючи при цьому ріст судин. Але, нажаль, новоутворенні судини є неповноцінними: вони мають тонкі стінки та постійно кровоточать, а це призводить до повторних крововиливів і є причиною набряків макули. Також патологічні судини характеризуються неконтрольованим ростом, котрий може призвести до неоваскулярної глаукоми).

Тому при при оклюзії центральної вени сітківки та її гілок дуже важливо вчасно почати лікування, направлене не тільки на розсмоктування кровоиливу але і на боротьбу з факторами розростання судин. Один із найпопулярніших методів - це інтравітреальні ін’єкції анти-VEGF або гормональних препаратів. Інший результативний захід - це лазерна коагуляція периферичних зон сітківки, що недоотримують живлення.

Лазерна коагуляція тромбозів вен сітківки є важливим етапом у системі їх комплексного лікування. Ця процедура сприяє резорбції гемморагій та макулярного набряку. За нормою, при тромбозах лазерна коагуляція проводиться у комплексі лікувальних заходів не пізніше ніж через 1 місяць. Проведене лікування дозволяє покращити кровообіг у макулі та знизити ризик ускладнень.

 Наскільки ефективною є лазерна хірургія?

Лазерне лікування сітківки може зменшити майбутні втрати зору, які прогнозуються у випадках виявлення макулярної дегенерації та діабетичної ретинопатії. Лікування приносить найкращі результати, за таких умов:

  • Аномальні кровоносні судини не проросли до макули, де вони можуть провокувати значні втрати зору.
  • Офтальмолог діє дуже професійно: він здатен виявити само ненормальні судини і коректно знищити їх за допомогою лазера.

Центр Клінічної Офтальмології пропонує Вам ознайомитися із найпоширенішими питаннями щодо лазерного лікування сітківки

1) Чи здатна лазерна хірургія відновити втрачений зір?

Лазерне лікування патологій сітківки, нажаль, не вирішує проблеми втраченого зору. На відміни від лазерної корекції зору, лазерне лікування сітківки спрямоване на те, щоб зупинити розростяння патологічних судин (хоріоїдальна неваскулярна мембрана) у сітківці, знищивши їх. Таким чином, пацієнт буде захищений від подальшої, дійсно критичної втрати зору. У деяких випадках, якщо мав місце суттєвий витік рідини із патологічних судин у око, то лазер усуває його і зменшує набряк. У такому разі, пацієнт і справді спостерігає повернення гостроти зору. Але, хочемо наголосити, що такий результат є правилом лише за означених попередньо причин – позбавлення від набряку та надлишкової рідини.

2) Чи здатне лазерне лікування сітквіки вилікувати усі захворювання сітківки?

Нажаль, ні. Макулярна дегенерація та діабетична ретинопатія не можуть бути виліковані. За їх наявності лазерне лікування сітківки може лише захистити зір від негативного впливу цих хвороб і прогресуючої втрати зору, але не позбавити остаточно людину від першопричин.

У пацієнтів із дегенерацією макули, що супровождується хоріоїдальною неваскулярною мембраною, може траплятися рецидив ненормального розвитку кровоносних судин. Кожний рецидив, на жаль, може пошкодити зір і вимагати додаткової лазеротерапії. Тому, важливо якогомга раніше виявити та лікувати хоріоїдальну неваскулярну мембрану, аби попередити значні порушення зору.

3) Чи є небезпечним для діабетиків лазерне лікування сітківки?

Лазерна фотокоагуляція сітківки для діабетиків може знищити невелику кількість тканини, яка оточує патологічні судини. Але, у той же час, потрібно зауважити, що термальний вплив, який відбувається на сітківку під час процедури сам по собі здатний спричинити невеликі втрати зору навіть у пацієнтів нехворих на діабет. Попри це, лазерне лікування – це найкращий ефективний спосіб захистити зону макули від негативних наслідків, які можуть провокувати різні патології сітківки, призводячи до дійсно значних втрат зору!

Центр Клінічної Офтальмології пропонує ефективні методи для вирішення проблем зору:

Лазерна система Iridex Cyclo G6 із застосуванням зонду MicroPulse P3 – це нова безпечна технологія, яка дозволяє лікувати пацієнтів із патологіями сітківки, такими як макулярний набряк, діабетна ретинопатія та центральна серозна ретинопатія. При цьому – лазер не впливає на якість зору та може бути безпечно застосований для повторих процедур!

Наразі лікування захворювань сітківки лазером є найбезпечнішою і найефективнішою технологією. Центр Клінічної Офтальмології використовує для таких процедур найсучасніше обладнання. Це має спряти Вашій упевненості так само, як і багаторічний досвід наших лікарів! Не відкладайте відповідальність за свій зір на завтра! Зверніться до нас вже сьогодні!