Facebook Pixel

Ендотеліальний мікроскоп Topcon SP-1P

Ендотеліальний мікроскоп Topcon SP-1P

Ендотеліальна мікроскопія – підрахунок щільності, а також якісний аналіз клітин заднього епітелію рогівки для оцінки його гідроізоляційної функції. Мікроскоп автоматично підраховує кількість клітин ендотелію в одиниці площі рогівки. Також він здатний визначити форму і розміри клітин.

На жаль, порушити обмін речовин ендотелію рогівки і тим самим – пошкодити саму рогівку, здатні численні зовнішні впливи: операції на очах, повітронепроникні контактні лінзи, хімічні речовини, ліки, шкідливі речовини в повітрі. Ендотеліальна мікроскопія допомагає виявити ступінь таких пошкоджень і планувати лікування.

Покази ендотеліальної мікроскопії допомагають запланувати правильне ведення лікування при таких офтальмологічних захворюваннях і патологіях:

  • Точна діагностика ендотелію може допомогти визначити не тільки причину змін, але і планувати лікування найпоширеніших захворювань очей: глаукому, увеїт, ендотеліальну дистрофію Фукса. Ці захворювання можуть викликати зміни в структурі і функціональності ендотелію, що в результаті загрожує набряком рогівки і погіршенням зору.
  • Також ендотеліальна мікроскопія проводиться, коли запланована операція катаракти. Якщо за результатами даної діагностики, буде виявлено, що в ендотелії знижені якісні показники, то хірург буде планувати операцію катаракти таким чином, щоб якнайменше травмувати рогівку під час неї. Також важливо, що ендотеліальна мікроскопія допомагає оцінити можливість виникнення набряку рогівки перед операцією, і інформувати пацієнта про ці ризики.
  • Після операції, ендотеліальна мікроскопія необхідна для оцінки зміни стану рогівки
  • Регулярний контроль за станом ендотелію після трансплантації рогівки – це невід’ємний етап моніторингу трансплантованих тканин. Раптове зниження щільності клітин після операції із трансплантації рогівки, – тобто кератопластики, – може свідчити про запальні процеси або про реакцію імунологічного відторгнення, які треба негайно лікувати! Щільність клітин після трансплантації також служить прогнозом щодо довготривалого функціонування трансплантата.
  • У хірургії глаукоми. – Після операції глаукоми, особливо із імплантацією фільтруючого елемента, може статися декомпенсація рогівки. Це означає, що клітини ендотелію рогівки можуть бути ушкоджені або від самого контакту імпланта з рогівкою, або в результаті імунної реакції. Тому ендотеліальна мікроскопія є обов’язковою при проведенні такого виду хірургічного втручання.

 Ендотеліальний мікроскоп використовують для проведення таких вимірювань:

  • Мінімальне, максимальне і середнє значення розмірів клітин
  • Щільність клітин ендотелію
  • Середній коефіцієнт гексагональності клітин

 Значення вимірювань для діагностики та переваги обладнання

Для того, щоб усвідомити користь ендотельальної мікроскопії в офтальмології, необхідно розуміти особливості функціонування клітин рогівки.

Перш за все, розберемося у тому, що представляє собою ендотелій рогівки людини. Це шар шестикутних (гексагональних) клітин, які вистілають задню поверхню рогівки. Вони виконують насосну функцію, тобто– відводять надлишок рідини із ока. При порушенні цієї функції, зменшується прозорість рогівки, що призводить до дистрофії рогівки.

На жаль, ендотеліальний шар не здатний ділитися і регенерувати. Тому коли ендотеліальні клітини руйнуються, все навантаження на себе беруть клітини, що залишилися. Але їх недостатньо, щоб якісно виконувати насосні функції. Отже, рогівка мутніє, набрякає і як наслідок – знижується зір.

При народженні, щільність ендотеліальних клітин коливається від 3500 до 4000 кл/мм2. У дорослої людини їх щільність знижується до 2500-1400 кл/мм2. При концентрації ендотеліальних клітин до 1000 на 1 мм2, рогівка людини все ще зберігає свою прозорість. І навіть при 400-700 кл/мм2 збереження ендотеліального пласта можливе, однак трофіка рогівки страждає, що призводить до її помутніння. Тому так важливо вчасно проводити ендотеліальну мікроскопію. Адже вона допомагає оцінити стан рогівки при виявленні різних патологій та вжити необхідних заходів.

Центр Клінічної Офтальмології проводить ендотеліальну мікроскопію за допомогою мікроскопу SP-1P від компанії Topcon (виробництво – США). Цей прилад є незамінним у тех-забезпеченні клініки, яка займається рефракційною хірургією та надає послуги корекції зору контактними лінзами.

Ендотеліальний мікроскоп Topcon SP-1P має ряд переваг:

  • Аппарат - дуже зручний для пацієнтів, оскільки є безконтактним. Усі пацієнти відмічають, що він не викликає ніякого дискомфорту.
  • Ендотеліальний мікроскор SP-1P допомагає із високою точністю виявити щільність ендотеліальних клітин та товщину рогівки.
  • Це обладнання підходить для застосування навіть у роботі із пацієнтами, котрі мають неправильну форму рогівки чи інші патології рогівки, наприклад – слабкий віддзеркалюючий ефект.

Повний аналіз зони із 50 клітин, займає 17 секунд.